गृहपृष्ठ » मुख्य समाचार, साहित्य, स्वास्थ्यदलित समुदायको पेशा संकटमा ।।

दलित समुदायको पेशा संकटमा ।।

August 5, 2015८६६ पटक

पर्बत श्राबण २० गते ।।
जिल्लाको शालिग्राम गाविसमा परम्परागतरुपमा आरन पेशा गर्दै आएका दलित समुदायका व्याक्तिहरु पलायन हुँदै गएका छन् । बालीघरे प्रथामा आधारित पेशा मंहगीले खर्च धान्न नसक्ने भन्दै पेशा नै छोड्न थालेका हुन् । समाजमा आरनलाई अमर्यादित दृष्टिले हेर्दा पनि लोप हुँदै गएको व्यवसायी जोगविर विकले बताउनुभयो । कतिपय व्यवसायीहरुले बैकल्पिक पेशाको खोजी गर्न थालिसकेका छन् । तर केहि सिमिति पाकापुस्ताहरु आफ्नो परम्परागत पेशा टिकाइ राख्नुपर्ने भन्दै बालीघरे प्रथामै काम गरिरहेका छन् । १० बर्ष अगाडी आरने गाउँको नामले चिनिने शालीग्राममा अहिले आरन खोज्नुपर्ने अवस्था आएको छ । परिश्रम अनुसारको ज्याला नपाएकै कारण पेशा छोड्ने सोच रहेको अर्का आरन व्यवसायी दलजित विकले बताउनुभयो । पर्वतको शालिग्राम गाविसमा करीब ३ सय घरधुरी दलित परिवार रहेका छन् । विगतमा २ दर्जनभन्दा बढी घरपरिवारको मुख्य आयश्रोतको रुपमा आरन व्यवसाय रहे पनि हिजोआज ४÷५ घरमा मात्र आरन छ । आरन पेशा संकटमा पर्दा गाउँमा हँसिया, खुकुरी, कोदालोजस्ता सामान बनाउन समस्या भएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण