गृहपृष्ठ » अार्थिक, मुख्य समाचार, समचारट्राफिक राजस्व र कारबाहीमा वृद्धि

ट्राफिक राजस्व र कारबाहीमा वृद्धि

September 29, 2016८६२ पटक

सलिम अन्सारी/१३ असोज प्युठान । जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालयले राजस्व संकलनमा वृद्वि हेर्दा गरेको छ । पछिल्लो तीन बर्षको तथ्याङकलाइ जिल्लामा बर्षेनी ट्राफिक राजस्व बढ्दै गएको देखिएको हो। ट्राफिक नियम उल्लङ्घन गर्ने र लापरबाहि गरि सवारी साधन चलाउने प्रबृती बढेपछी राजस्वमा समेत वृद्धि भएको जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय देबिस्थान प्युठानले जानकारी दिएको छ। नियमित चेकजांचको क्रममा जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालयले नियमित्ता दिन थालेपछी ट्राफिक नियम उल्लङघन गर्नेको संख्यामा वृद्धि भएको देखिएको हो।traffic_nepal
यो तीन बर्षको अबधिमा नियमविपरीत सवारी साधन चलाए बापत कारबाहीस्वरूप ५७ लाख ३२ हजार ९ सय ५० रुपैयां राजस्व संकलन भएको ट्राफिक प्रमुख प्रहरी नायब निरिक्षक पुष्प बहादुर कडायतले जानकारी दिए। झन्डै १९ हजार सवारीसाधन कारबाहिमा परेको कडायतले जानकारी दिए। जिल्ला ट्राफिक कार्यालयले आव ०७०-७१ मा १३ लाख ८० हजार ६ सय ५० र आव ०७१-७२ मा १६ लाख ३८ हजार ९ सय रुपैयाँ राजस्व संकलन गरेको छ। कार्यालयका अनुसार आर्थिक बर्ष ०७२-७३ मा सबै भन्दा बढि २१ लाख १० हजार ४ सय रुपैया राजस्व असुली भएको छ।चालु आर्थिक बर्षको साउन र भदौ महिनामा मात्र ६ लाख ३ हजार राजस्व संकलन भएको कार्यालयको तथ्याङमा उल्लेख छ।
कडायतले सवारी नियमविपरीत सवारी चलाउने चालकलाई गरिने कारबाही संख्यामा पनि वृद्वि भएको बताए । आव ०७०-७१ मा ५ हजार ९ सय जनालाई कारबाही गरिएकामा आव ०७१-७२ मा ६ हजार ३ सय ५० जनालाई कारबाही गरिएको थियो।त्यस्तै आर्थिक बर्ष ०७२-७३ मा कारबाहिको संख्या आंशिक रुपमा बढेको जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालयका ट्राफिक प्रमुख प्रहरी नायब निरीक्षक कडायतले जानकारी दिए ।गत आर्थिक बर्षमा ट्राफिक नियम उल्लङ्घन गर्ने ६ हजार ५ सय सवारीसाधन कारबाहिमा परेका थिय।
धेरै जसो मोट्ररसाइकल कारबाहिमा परेका छन। धेरै युवाले नियम उल्लङ्घन गर्ने र लापरबाहिका कारण मोटरसाइकल कारबाहिमा पर्ने गरेको छ।जिल्लामा मापासे गरि सवारी चलाउनेलाइ ट्राफिक नियम अनुसार लाइसेन्स प्वाल पार्ने कार्यक्रम छ।कार्यालयले भन्यो।ट्राफिक कारबाही बापत जेठ १ गते देखि कायम गरिएको नया ट्राफिक दस्तुर जिल्लामा समेत लागू गरिएको छ।
ट्राफिक प्रहरी कार्यालयका प्रमुख प्रहरी नायब निरीक्षक कडायतले भने, ‘हामीसँग भएका सिमित साधनस्रोतको प्रयोग गर्दै कार्यसम्पादन गरिरहेका छाँै, विभिन्न चुनौतीको सामना गर्दै ट्राफिक प्रहरी आप्mनो जिम्मेवारी पूरा गर्न कटिबद्व छ ।’
चाडपर्वका वेला सडक दुर्घटना बढी हुने तर्फ ध्यान राख्दै ट्राफिक चेेकजांचलाइ तिब्रता दिएको उनले बताए।चाडबाडका वेला मादक पदार्थ सेवन गरेर सवारी साधन चलाउने र सवारी साधनले क्षमताभन्दा बढी यात्रु बसाउनाले सवारी दुर्घटना हुने गरेको उनले दाबी गरे । उनले चाडबाडका वेला सतर्कता अपनाउँदै चेकजाँचलाई तीव्रता दिँदै आएको बताए । ‘चाडबाड नजिकिँदै गर्दा दुर्घटनाको जोखिम बढ्ने भएकाले यसतर्फ संवेदनशील हुँदै चेकजाँच तथा अनुगमनलाई तीव्रता दिने गरेका छौँ,’ उनले भने ।
जिल्लामा दुर्घट्ना न्युनिकरण र यात्रुहरुको सुरक्षित यात्राका लागि ट्राफिक नियम समबन्धी जनचेतनामुलक कार्यक्रम संचालन गरिएको ट्राफिक प्रहरी जवान चन्द्र नगरकोटिले बताए।सवारी चालक तथा सहचालक, बिध्यार्थीहरुलाइ स्कुल स्कुलमा पुगी ट्राफिक नियमका बारेमा जानकारी गराइएको उनको भनाइ छ।सडकसंग समन्वय गरि ट्राफिक संकेत राखिएको उनले बताए। हाल जिल्लाका देबिस्थान, सदरमुकाम खलङ्गा,बाग्दुला, बिजुवार भिङ्ग्री र दरभान क्षेत्रमा ट्राफिक प्रहरी परिचालन गरिएको नगरकोटिले जनाए।अहिले जिल्लामा नौ जना ट्राफिक दरबन्दी रहेकोमा दुई जना करार सहित ११ जना कार्यरत रहेको ट्राफिक प्रहरी कार्यालयले जानकारी दिएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण