गृहपृष्ठ » मनोरञ्जनतिहार नजिकिँदै गर्दा मादल बनाउने ब्यबसायी व्यस्त

तिहार नजिकिँदै गर्दा मादल बनाउने ब्यबसायी व्यस्त

October 25, 2016५७९ पटक

सलिम अन्सारी, प्युठान– नेपालको सांस्कृतिक बाजामध्येको मादल पनि एक महत्वपूर्ण बाजाका रुपमा मानिन्छ । पश्चिमेलि संस्कृतिका कारण नेपाली सांस्कृतिक बाजा लोप हुने अवस्थामा पुगेको भन्ने गुनासोकाबीच प्युठानमा भने मादलको बिक्री फस्टाइ रहेको पाइएको छ ।

2016-10-02_0917तिहार सुरु भए सँर्गै देउसी भैलीका लागि आवश्यक मादल बनाउने व्यावसायीको व्यस्तता बढेको हो ।

जिल्लामा नेपालीसामत र बादी समुदायले मादल बनाउने पेशा अपनाउँदै आएका छन् । तिहार लगत्तै मादलको नयाँ ताल तुना कस्ने, खरी हाल्ने र स्वर मिलाउने कामले दिन बित्ने गरेको हँसपुर ६ कास्कोटका सुक बहादुर सामतले बताए उनले खयर जातको काठबाट मादल बनाउने जनाय ।उमेरले ६३को हारहारी पुगेका उनले बिगत ३० वर्ष देखी मादल बनाउदै आएका छन ।

 

अरु वेला भन्दा तिज र तिहारमा मादल बनाउन भ्याइ नभयाइ हुने उनले सुनाए । मादलको ढुंग्रीमा तालतुना हाल्ने र खरी हाल्ने कामबाट तिहारभरीमा ३० हजारभन्दा बढी कमाई हुने गरेको छ । ढुंग्रीमा तालतुना गरेर खरी हाले वापत १३ सय र खरी मात्र हाल्न परे ३ सय देखि आठ सय रुपैयां ज्याला लाग्छ । नयाँ मादल बनाउन ३५ सयदेखि ४ हजार सम्म लागछ।

 

हिजोआज उनको दिन मादलको ढुंग्रीमा गोरु र बाख्राको छाना मोहोर्न, खरी हाल्न, घाममा सुकाउन, स्वर मिलाउन र मादल धनीलाई जिम्मा लगाउनमै बितिरहेको छ । तिहारमा प्रयोग गरिने मादल बनाउने व्यस्तताले खाना खाने र विश्राम गर्नेसम्म फुर्सद नभएको सामतले बताए । गाउँघरमा तिहारमा देउसीभैली खेल्नेक्रममा प्रयोग गरिने मादल बनाउन लैजाने प्रचलन छ ।उनि कहाँ हँसपुर गाबिस र यस आसपासका गाउँबाट नया र पुराना मादल बनाउनका लागी लिएर आउने गरेका छन। यस्पाली रोल्पाबाट समेत नयाँ मादलको माग आएको सामतले बताए । तिजबाट नै मादलको माग आउने भएपनी तिहारको बेलामा बढि बिक्ने गरेको सामतको भनाइ छ ।राम्रो बिक्री हुँदा मादलबाट पनि राम्रो आम्दानी हुने गरेको छ । मादलमा तालतुना लगाउने र खरी लगाउने कामबाट राम्रो आम्दानी हुनेभएका कारण आफ्नोलागि तिहारको विशेष महत्व रहेको उनको भनाइ छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण