गृहपृष्ठ » मनोरञ्जन, मुख्य समाचार, समचार, साहित्यतिज पर्ब मनाईदै ।।

तिज पर्ब मनाईदै ।।

September 16, 2015८०१ पटक

भदौ ३० गते ।।
नेपालीहरूको महान चाड हरितालिका तीज आज देश तथा विदेशमा बस्ने नेपालीहरुले धुमधामकासाथ मनाउदै छन् । आज पशुपतिनाथ देखि देशभरीका शिवलायमा हिन्दु नारीहरुको ठुलो संख्यामा घुइँचो लागेको छ । आज वामी १ पल्टार, वामी मैदानमा रहेको शिबालय मन्दिर लगायतका बिबिभन्न स्थानमा भब्य पुजा तथा नाचागान कार्यक्रम भएका छन । तीजको अघिल्लो दिन दरखाने र अर्काे दिन ब्रत बसी तीज मनाउने प्रचलन रही आएको ज्योेतिष पण्डित माधवप्रसाद सापकोटाले बताउनुभयो ।
भाद्रशुक्ल द्वितीयादेखि सुरु भएको तीज भाद्र शुक्ल पञ्चमीका दिन सप्त ऋषिको पूजा गरी सम्पन्न भएको मानिन्छ ।
तीज पर्व दिदीबहिनीबीच सुख, दुःख साट्ने र केही दिन भए पनि गीत गाउँदै र नाच्दै आफ्ना दुःख पीडा र व्यस्तता भुल्ने पर्व हो ।
प्रचलित जनविश्वासअनुसार हिमालयकी पुत्री पार्वतीले आफ्ना पति भगवान शिवको स्वास्थ्य तथा शरीरमा कुनै बाधा उत्पन्न नहोस् भनेर पहिलो ब्रत राखेकामा उक्त दिन यही हरितालिका तीजको दिन रहेको थियो ।
तीजको ब्रत बसी महिलाहरूले पतिको निमित्त निराहार रहेर भगवान शिव तथा आद्य शक्ति पार्वतीसँग प्रार्थना गर्दछन् । यस दिन महिला बिहान सबेरै उठी नुहाइधुवाइ गरेर दिनभर जल, अन्न ग्रहण नगरी ब्रत बस्ने र साँझ पूजाका सामान तथा मण्डप तयार गरी भगवान शिवको आराधना गर्ने प्रचलन रहेको छ । यस अवसरमा सरकारले महिलाका लागि बिदा पनि दिने गरेको छ । तिजको बेलामा आउने गित सगिंतहरुले खल्लोपना दिन थालेको बिभिन्न बिश्लेषहरुले बताउने गरेका छन ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण