गृहपृष्ठ » पत्रपत्रीका, मुख्य समाचार, राजनीतिको-को हुन संविधानसभामा अनुपस्थित हुने ६ सभासद

को-को हुन संविधानसभामा अनुपस्थित हुने ६ सभासद

September 18, 2015३९७ पटक

१ असोज, काठमाडौं । संविधानसभाबाट संविधान पारित गर्ने वेला बुधबार ६६ सभासद् अनुपस्थित रहे । अनुपस्थितमध्ये ५९ सभासद् प्रक्रियाप्रति असन्तुष्टि जनाउँदै आन्दोलनमा थिए भने ६ सभासद् बिरामी भन्दै उपस्थित नभएका हुन् । बिरामी भनेर बुधबार अनुपस्थित हुनेमा कांग्रेसका दुई, एमालेका एक, एमाओवादीका एक, मधेस समता पार्टीका एक र बहुजन पार्टीका एक सभासद् छन् । कांग्रेस नेता खुमबहादुर खड्कापत्नी शिला शर्मा खड्का संविधान पारित गर्दा मतदानमा उपस्थित भइनन् ।

खुमबहादुरको र शर्मा स्वयंकै उपचारका लागि उनी भारत गएको स्वकीय सचिव चूडामणि कँडेलले जानकारी दिए । ‘युरिक एसिड रोगको फलोअपमा मन्त्रीज्यू (खुमबहादुर) भारत जानुभएको हो,’ कँडेलले भने, ‘उहाँ (शिला)को पनि उपचार गर्नुपर्ने थियो ।’ उनका अनुसार पाँच दिनअघि उनीहरू भारत गएका हुन् । कांग्रेसकै अर्का नेता प्रदीप गिरि पनि संविधानसभामा मतदानमा उपस्थित भएनन् । उपचारका लागि गिरि भारत गएको उनीनिकट स्रोतले बतायो । प्रमुख सचेतक चिनकाजी श्रेष्ठले गिरि उपचारका लागि भारत गएको भन्ने सुने पनि आफूलाई कुनै जानकारी नभएको बताए । ‘कम्युनिकेसन ग्याप भयो,’ श्रेष्ठले भने, ‘उपचारमा गएको सुनेको हो ।’ एमाले सभासद् राज्यलक्ष्मी गोल्छाले पनि अस्वस्थताको कारण जनाउँदै संविधानसभाको मतदान प्रक्रियामा भाग लिइनन् । विराटनगरमा रहेकी गोल्छाले नयाँ पत्रिकासँग भनिन्, ‘डाक्टरले बेडरेस्ट गर्नु भनेकाले म मतदानमा जान नसकेको हो ।’ तर, संविधानमा हस्ताक्षर गर्न शुक्रबार १० बजेको प्लेन टिकट भने लिइसकेको उनले बताइन् । उनी समानुपातिक सभासद् हुन् ।

एमाओवादी सभासद् प्रभु साह पनि मतदान प्रक्रियामा उपस्थित भएनन् । मधेसमा भइरहेको आन्दोलन र दलहरूबीच प्रक्रिया अघि बढाउने सहमतिप्रति साह असन्तुष्ट थिए । सभामुख सुवास नेम्वाङलाई जानकारी गराएर उनी प्रक्रियाबाट बाहिरिएका हुन् । उनी रौतहट ३ बाट निर्वाचित हुन् । दलित समुदायको अधिकार र समानुपातिक समावेशिताको सिद्धान्त संविधानमा किटान गर्न माग गर्दै आमरण अनशन बसेका बहुजन पार्टीका अध्यक्ष तथा सभासद् विश्वेन्द्र पासवान पनि अस्वस्थ भन्दै मतदानमा सहभागी भएनन् । संविधानको विधेयकमा संशोधन प्रस्ताव राखेका पासवान बानेश्वरमा आठ दिनसम्म अनशन बसेका थिए ।

अघिल्लो राति मात्रै अनशन तोडेका पासवान मीनभवनस्थित सिभिल अस्पतालमा भर्ना भएका छन् । उनी समानुपातिक सभासद् हुन् । मिर्गौला प्रत्यारोपण गरेर उपचार गराइरहेका मधेस समता पार्टीका एक मात्रै सभासद् मेघराज नेपाली निसाद भक्तपुर क्यान्सर अस्पतालमा उपचाररत छन् । मिर्गौला प्रत्यारोपणपछि इन्फेक्सन भएर उनी उपचार गराइरहेकाले मतदानमा उपस्थित नभएका हुन् । आफूले संविधानसभा बहिष्कार नगरेको उनले बताए । ‘हामी संविधान बनाउन संविधानसभामा आएका थियौँ,’ मेघराजले भने, ‘बहिष्कार गर्ने कुरै होइन, म डाक्टरको सल्लाहअनुसार मतदानमा जान नसकेको हो ।’ उनले सकेसम्म संविधानमा हस्ताक्षर गर्न जाने बताए । उनी समानुपातिक सभासद् रहेको नयाँ पत्रिकामा खबर छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण