गृहपृष्ठ » मुख्य समाचार, राजनीतिप्रधानमन्त्री निर्वाचनका लागि आज व्यवस्थापिका संसदमा उम्मेदवारी दर्ता गराउने समय तालिका

प्रधानमन्त्री निर्वाचनका लागि आज व्यवस्थापिका संसदमा उम्मेदवारी दर्ता गराउने समय तालिका

October 10, 2015२७६ पटक

नयाँ प्रधानमन्त्री निर्वाचनका लागि आज व्यवस्थापिका संसदमा उम्मेदवारी दर्ता गराउने समय तालिका तोकिएको छ । संसद सचिवालयले हिजो प्रकाशन गरेको सूचना अनुसार बिहान ११ बजेदेखि अपराह्न ४ बजेसम्म उम्मेदवार मनोनयनका लागि समय तोकिएको छ ।

कार्यतालिका अनुसार अपराह्न साढे ४ बजे निर्वाचन अधिकृत तथा व्यवस्थापिका संसदका महासचिव मनोहर प्रसाद भट्टराईले उम्मेदवारको नामावली सार्वजनिक गर्नुहुनेछ ।

भोलि बिहान ११ बजे प्रधानमन्त्रीका लागि निर्वाचन हुनेछ । मनोनयनको समयमा एकमात्र उम्मेदवार दर्ता भएमा एकमात्र प्रस्ताव संसदमा पेस हुनेछ । एकमात्र प्रस्ताव परेमा उक्त प्रस्तावको पक्ष वा विपक्षमा मतदान हुनेछ । एकभन्दा बढी प्रस्ताव भएमा सबै प्रस्ताव एकैपटक मत विभाजनमा जानेछन् ।

मत विभाजनका प्रस्तावहरुमा प्रस्तावको पक्षमा हुनेहरुले मात्र मतदान गर्नेछन् र दर्ता भएका प्रस्तावमध्ये बहुमत प्राप्त प्रस्तावका उम्मेदवार प्रधानमन्त्रीमा निर्वाचित हुनेछन् ।

संसदमा हाल कायम सदस्य संख्या ५ सय ९८ अनुसार प्रधानमन्त्री चयनका लागि न्यूनतम संख्या २ सय ९९ ले बहुमत पुग्छ । संविधानको धारा २ सय ९८ (३) को प्राबधान अनुसार बहुमत प्राप्त उम्मेदवार प्रधानमन्त्रीमा चयन हुनेछन् ।

हालसम्म प्रधानमन्त्रीका लागि नेकपा एमालेका तर्फबाट केपी शर्मा ओलीमात्र स्पष्ट उम्मेदवारका रुपमा अघि सर्नु भएको छ । एमाले केन्द्रीय समिति बैठकले अध्यक्ष ओलीलाई प्रधानमन्त्री पदको उम्मेदवारका लागि सिफारिस गरेको हो ।

व्यवस्थापिका संसदको पहिलो ठूलो दल नेपाली काँग्रेसले अहिलेसम्म प्रधानमन्त्रीका लागि उम्मेदवारको टुंगो लगाउन सकेको छैन । काँग्रेसका प्रधानमन्त्रीका आकांक्षी धेरै हुनु तथा यसअघि भएको भनिएको भद्र सहमति लगायतका कारण काँग्रेसले उम्मेदवारको टुंगो लगाउन नसकेको हो । यसका साथै एकीकृत माओवादीले भने भद्र सहमति अनुसार नै तीनवटै प्रमुख दल सरकारमा रहने गरी सरकार गठन हुनु पर्ने धारणा बनाएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण