गृहपृष्ठ » अन्तर्राष्ट्रिय, मुख्य समाचारबच्चाले यसरी पाठेघरभित्रै गाउँछ गित (भिडियो सहित)

बच्चाले यसरी पाठेघरभित्रै गाउँछ गित (भिडियो सहित)

October 23, 2015४८१ पटक

Baby
गर्भ रहेको १६ हप्तापछि नै पाठेघरको बच्चाले बाहिरी आवाज सुन्न थाल्ने एक नयाँ अध्ययनले देखाएको छ ।

स्पेनको बार्सिलोनास्थित इन्स्टिच्युट माक्र्वेसका वैज्ञानिकहरुले बाहिरी आवाजहरु सुनेर सो को प्रतिक्रिया स्वरुप पाठेघरमा रहेको बच्चाले मुख तथा जिब्रो चलाउने गरेको तथ्य फेला पारेका हुन् ।

१६ औँ हप्तामा बच्चाको भ्रुणमा कानको पूर्ण विकाश भैसकेको हुन्छ । तर हालसम्म वैज्ञानिकहरुले १८ हप्ता नहुँदै बच्चाले सुन्नै नसक्ने तथा सामान्यतया २६ हप्ताको भैसकेपछि मात्र सुन्ने अनुमान गरेका थिए ।

शोधकर्ता टोलिकी प्रमुख डाक्टर म्यारिसा लोपेज तेजोनका अनुसार यौनांगको बाटो हुँदै पाठेघरसम्म छिरेको संगीतको आवाजको प्रतिक्रिया स्वरुप बच्चाले ओठ तथा मुख चलाएको पाइयो । बच्चाको त्यो प्रतिक्रिया बोल्दा वा गित गाउँदा मुख चलाएको जस्तो रहेको उनको भनाइ छ ।

गर्भको बच्चाले १६ हप्तामै आवाज सुन्न सक्ने पछिल्लो खोज शिशु स्वास्थ्यको लागि निकै महत्वपूर्ण उपलब्धी रहेको बताइएको छ । यसले गर्भको बच्चाको जाँच गरी उसको श्रवण क्षमताको विकाश भए नभएको, त्यसमा समस्या रहे नरहेको पत्ता लगाउन सकिन्छ र त्यसको उपचारका लागि समेत पूर्वतयारी गर्न सकिन्छ ।

वैज्ञानिकहरुका अनुसार आमाहरुले आफ्नो बच्चालाई नजन्मिँदै बौल्न सिकाउन सक्छन् । बेबी पड भनिने एक यन्त्रको प्रयोग गरेर आमाहरुले आफै बच्चाको सुन्ने तथा बोल्ने क्षमताको परीक्षण तथा विकाश गर्न सक्ने दाबी गरिएको छ ।

अध्ययनका क्रममा वैज्ञानिकहरुले १४ देखि ३९ हप्तासम्मका गर्भवती महिलामा परीक्षण गरेका थिए । संगीत सुनिसकेपछि बच्चाले देखाउने प्रतिक्रिया रेकर्ड गर्नका लागि अल्ट्रासाउण्डको प्रयोग गरिएको थियो ।

पेटमाथि तथा योनीभित्र विशेष प्रकारको स्पिकर राखेर बच्चालाई संगीत सुनाइएको थियो ।संगीत सुनाइसकेपछि ८७ प्रतिशत बच्चाले टाउको तथा खुट्टा चलाएर प्रतिक्रिया दिएका थिए भने ५० प्रतिशत बच्चाले हातखुट्टा सँगै मुख र ओँठ पनि चलाएका थिए ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण