गृहपृष्ठ » अन्तर्राष्ट्रिय, अार्थिक, कृषि, पत्रपत्रीका, मुख्य समाचार, राजनीति, विशेष, समचारचिनको प्रश्न कत्रो विमान पठाऊँ

चिनको प्रश्न कत्रो विमान पठाऊँ

March 11, 2016८१२ पटक

फाल्गुन २८, प्रधानमन्त्री केपी ओली नेतृत्वको टोलीलाई चीन भ्रमणका लागि लिन समकक्षी ली खछ्याङले विशेष विमान नै काठमाडौं पठाउने भएका छन् । चिनियाँ प्रधानमन्त्री लीले भ्रमण टोलीको संख्याप्रति जिज्ञासा राख्दै खबर पठाएका छन्– ‘कत्रो विमान पठाऊँ ’

प्रधानमन्त्री ओलीले चैत ७ देखि चीनको पाँचदिने औपचारिक भ्रमण गर्दै छन् । स्रोतका अनुसार चीनका विशिष्ट व्यक्तिले मात्र उपयोग गर्ने विमान पठाइने जानकारी आएको छ । खासगरी प्रधानमन्त्रीको भ्रमण टोली तय नहुँदा कत्रो विमान पठाउने भन्नेमा चीन सरकार अन्योलमा छ । चीनले विमानको विषय टुंग्याउन ताकेता गरिरहेको स्रोतले जनायो ।
चीनले पठाउने विशेष विमान वा आफनै राष्ट्रिय ध्वजावाहक विमान प्रयोग गर्ने भन्नेमा उच्च तहमा बहस भइरहेको स्रोतको भनाइ छ । विशेष सुरक्षा जडित विमान आउने जानकारी गराइएकाले प्रधानमन्त्रीले चिनियाँ विमानै उपयोग गर्ने संकेत गरेका छन् । उनले भारत भ्रमणमा नेपाल वायुसेवा प्रयोग गरेका थिए । आफ्नै ध्वजावाहक विमानबाट फर्कने क्रममा डेढ घण्टा ढिला भएकोमा उनले गम्भीर चासो देखाएका थिए । निगमले समय तालिका मिलाएर नियमित उडानमा असर नपर्ने गरी भ्रमणका लागि विमान उपलब्ध गराउन सक्ने पर्यटन मन्त्रालयमार्फत प्रधानमन्त्री कार्यालय र परराष्ट्रमा जानकारी गराएको छ ।

download (2)

प्रधानमन्त्री ओली चीनको बोआओमा हुने एसियाली सम्मेलनमा भाग लिन जाने क्रममा दुई दिनअघि बेइजिङ पुग्ने भएका हुन् । उनलाई बोआओ फोरममा सहभागी हुन निमन्त्रणा गरिएको थियो । लामो समयदेखि बोआओ फोरममा नेपाललाई निमन्त्रणा गर्न छाडेको चीनले गत वर्षदेखि पुनस् निमन्त्रणा गरेको हो । गतवर्ष तत्कालीन प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालाले सहभागिता जनाएका थिए । यद्यपि उनलाई चीन सरकारले बेइजिङमा रेड कार्पेट नओछ्याएका कारण उनी बोआओबाटै फर्केका थिए ।
यसपटक भने ओलीलाई बेइजिङमा स्वागत गरेर त्यहाँबाट हैनानमा पुनस् स्वागत गर्ने चीनको तयारी छ । गत वर्ष पनि चीनले आफ्नै विमानमा कोइराला नेतृत्व टोलीलाई हैनान लगेको थियो । उनलाई नियमित उडानबाट छेन्दु हुँदै हैनान पुर्‍याएको थियो । अहिले ओलीलाई विशेष विमानबाट सिधै बेइजिङ पुर्‍याउने चीनको चाहना छ । सरकारले चीन भ्रमण टोली पनि विशेष बनाउने तयारी गरेको छ । विभिन्न विषयमा छलफल हुने उक्त भ्रमणमा कम्तीमा तीन मन्त्री हुनेछन् ।
प्रधानमन्त्री कार्यालय, परराष्ट्र मन्त्रालय र अन्य सम्बन्धित मन्त्रालयका अधिकारी तथा व्यापारी समुदायसहित भारतको जस्तै जम्बो टोली बन्ने अधिकारीहरूले बताएका छन् । चीन सरकारले टोलीको संख्या छिटो तय गर्न आग्रह गरिरहेको छ । सरकारी टोली ४० भन्दा बढी नहुने र व्यापारी पनि भारत गए जति नहुने प्रधानमन्त्रीका प्रेस सल्लाहकार प्रमोद दाहालले बताए । सबै तयारी चलिरहेकाले अन्तिम नामावली तय हुन बाँकी रहेको उनले बताए । टोली जस्तोसुकै भए पनि त्यहाँ सरकारले गर्ने काममा यो भ्रमणको मूल्यांकन हुने भन्दै परराष्ट्र अधिकारीले टोलीबारे खासै चासो नराखेको अधिकारीहरूले बताए । संविधान जारी भएपछि भारतले देखाएको व्यवहारबाट अलमलिएको एमाले नेतृत्वको सरकारले एकतर्फी परनिर्भरताको अन्त्य गर्न चीनसँग पारवहनसहित अन्य महत्त्वपूर्ण विषयमा सम्झौतासमेत गर्नेछ । प्रधानमन्त्री ओलीले नै आसन्न चीन भ्रमणको क्रममा नेपालले पारवहनलगायत विविध द्विपक्षीय सुविधाबारे सम्झौता हुने बताइसकेका छन् ।
पारवहन सुविधासँगै इन्धन र स्वतन्त्र व्यापार क्षेत्र (फ्री ट्रेड एरिया) सम्झौता हुनेछ भने अन्य द्विपक्षीय विविध विषयमा छलफल हुने तय छ । चीनसँग जलाशययुक्त विद्युत् परियोजनामा चिनियाँ एक्जिम बैंकमार्फत सहुलियतपूर्ण ऋण लिनेबारे समेत प्रस्ताव लैजाने तयारी सरकारको छ । नाका सुचारु, सडकको स्तरोन्नति, विभिन्न पूर्वाधारमा लगानी, नेपाली उत्पादनलाई चीनमा सहज पहुँच, पर्यटनमा सहकार्य, नेपालसम्म रेलमार्गलगायत एक दर्जनभन्दा बढी विषयमा छलफल हुनेछ । आजको कान्तिपुर दैनिकमा समाचार छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण