गृहपृष्ठ » मुख्य समाचारदाङका विभिन्न स्थानमा भिषण आगलागी, एक सय बढी घर खरानी

दाङका विभिन्न स्थानमा भिषण आगलागी, एक सय बढी घर खरानी

April 11, 2016१४४ पटक

सन्तोषकुमार गुप्ता, दाङ २९ चैत ।।

दाङको देउखुरी गंगापरस्पुर ८ बाकी र खजरौटा गाउँमा भिषण आगलागी अहिले पनि जारी छ । स्थानिय प्रभु चौधरीको घरमा सोमबार दिउँसो टेलिभिजन हेर्ने क्रममा बिद्युत सर्ट भएर आगलागी भएको बताईको छ । स्थानियहरुले घटना स्थलमा पुगेका सञ्चारकर्मीहरुलाई दिएको जानकारी अनुसार करिब एक सय बढी घरगोठ जलेको छ । अहिले पनि आगो लागि रहेको र नियन्त्रण बाहिर रहेको बताईएको छ ।
आगो नियन्त्रणका लागि घटना स्थलमा लमही नगर बिकास समिती र घोराही नगरपालिकाको दमकल गएका छन् । हावाहुरी चलेका कारण आगो नियन्त्रणमा समस्या आएको छ ।

12974386_1190205347676504_3356865079013502597_nस्थानिय र प्रहरीहरु समान बचाउने कार्यमा जुटेका छन् । आगोले व्यापक क्षेति पु¥याउदै जान थालेपछि नेपाली सेना र शसस्त्र प्रहरी गरि ४२ जनाको टोली त्यस तर्फ पठाएका प्रमुख जिल्ला अधिकारी दिपक काफ्लेले जानकारी दिए । एकीन बिबरण केही आएको छैन तर स्थिति भयाबह नै रहेको भन्ने सूचनाका आधारमा आगो नियन्त्रणका लागि सेना, प्रहरी र दमकललाई मुभ गराएका छौ काफ्लेले भने । हावा चलेका कारण र फुसले छाएका घरहरुका कारण नियन्त्रण बाहिर रहेपछि स्थानियहरुको रुवावास चलेको छ । बाकी गाउँ हुदै खजरौटा गाउँमा पनि आगो फैलिएको छ ।

खिड्की नाकामा ११ घर जल्दा १० लाख रुपैयाँको क्षति
देउखुरीको राजपुर गाबिस ९ भैसाहीको खिड्की नाकामा फुसले छाएका ११ घरमा आगलागि हुदा १० लाख १० हजार रुपैयाँ बराबरको क्षेति भएको छ । सोमबार बेलुकी लागेको आगोका कारण खिड्की नाकाका १४ घर मध्य ११ घर जलेर नष्ट हुदा १० लाख १० हजार रुपैयाँको क्षेति भएको प्रहरीले जनाएको छ ।
भारतिय जंगलबाट आएको डढेलो खिड्की नाकाको टोलमा पस्दा ११ घर जलेर नष्ट भएका छन् । जंगलको आगो बलबहादुर खड्काको घरमा सल्कीए पछि अन्य घरमा पनि सल्किएको थियो । आगोले बलबहादुर खड्काको ६० हजार, दल बहादुर सुनारको १ लाख २० हजार, राम हादुर शाहिको ६० हजार, रमेश श्रेष्ठको ६० हजार, टंकबहादुर खड्काको १ लाख रुपैयाँ बराबरको क्षेति भएको प्रहरीले मुचुल्का उठाउको छ । त्यस्तै केदार खड्काको १ लाख, लोकेन्द्र चन्दको २ लाख, रुपलाल दमाईको २ लाख, पुजा परियारको १० हजार र मोलि मल्लको ५० हजार गरि जम्मा १० लाख १० हजार रुपैयाँ बराबरको क्षेति भएको प्रहरी चौकी भैसाही नाकाले जनाएको छ ।आगलागिका कारण घरमा भएको अन्नबालि, भाडाबर्तन, लत्ताकपडा सम्पुर्ण जलेको पिडितहरुले बताएका छन् ।

सानीघोषका अग्निपिडितलाई बाँडियो ३० हजार राहत
जिल्ला प्रशासन कार्यालय दाङ र जिल्ला विकास समिति दाङले लालमटिया गाविस वडा नं. ७ सानीघोषका अग्नीपिडितलाई ३० हजार रुपैयाँ नगद राहत वितरण गरेको छ ।

स्थानीय दैविप्रकोप उद्धार समिति मार्फत 12919172_198894217167105_673051490_nदाङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी दिपक काफ्लेले सानीघोषका ५ घर परिवारका अग्नीपिडितलाई प्रति परिवार ५ हजारको दरले २५ हजार रुपैयाँ र जिल्ला विकास समिति दाङको तर्फवाट स्थानीय विकास अधिकारी रमेश गौतमले प्रति परिवार एक हजारका दरले ५ हजार गरी जम्मा अग्नीपिडितलाई ३० हजार रुपैयाँ राहत वितरण गरेका हुन् ।
सोमवार नेपाल रेडक्रस सोसाईटी लालमटीया उपशाखा र लालमटीया गाविसको समन्वयमा अग्नीपिडितलाई राहत प्रदान गरिएको छ । कार्यक्रममा रेडक्रसका सभापती गंगाराम भट्टराई, गाविस सचिव दामोदर पोख्रेल, रेडक्रसका सचिव प्रमोद पौडेल लगाएतको सहभागीता थियो । गत शुक्रवार जंगलमा लागेको डढेलो वस्तीमा फैलीदा ५ घर जलेर खरानी वनेका थिए । यस अघि रेडक्रसले भाँडा कुडा, लत्ता कपडा, त्रिपाल सहयोग गरेको थियो भने गासिले प्रति परिवार पाँच सय रुपैयाँका दरले राहत दिएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण