गृहपृष्ठ » अन्तर्वार्ता, बिचार/ब्लग, मुख्य समाचार, राजनीति, समचारभारतसँग झुकेर होइन कुटनीतिक पहलबाट समस्याको समाधान गर्नुपर्छ (जनताको विचार)

भारतसँग झुकेर होइन कुटनीतिक पहलबाट समस्याको समाधान गर्नुपर्छ (जनताको विचार)

September 29, 2015१२३१ पटक

काठमाण्डु, १२ असोज– भारतले दुई सातोदखि अघोषित रुपमा लगाउँदै आएको नाकाबन्दीको असर मुलुकभर परेको छ । भारतले सीमा नाकामा कडाइ गरेसँगै नेपाल भित्रने मालबहाक ट्रक तथा पेट्रोलियम पदार्थ बोकेका सयौं सवारीसाधन भारतीय सीमामा अलपत्र परेका छन् ।

नेपालमा जारी भएको संविधानप्रति असहमति जनाउँदै भारतले नाकाबन्दी गरेर कुटनीतिक मर्यादा उल्लंघन गरेको भन्दै भारत सरकारको चर्को विरोध हुँदै आएको छ । यसै क्रममा काठमाण्डुका सर्वसाधारणको प्रतिक्रिया ।

1

प्रा.डा. इन्दु आचार्य काठमाण्डु– नेपालको युद्ध गर्ने सामथ्य छैन भन्ने बुझेर नै भारतले नाकाबन्दी गरेको हो । भारतले हामीलाई झुकाएर दमन गर्न खोजेको छ, कुनै पनि हालतम नेपालले घुडा टेक्नु हुन्न । भारतले हामीलाई कम्जोर भनेर हेपेको हो, भारत आफैं झुकेर आउनु पर्छ । हामीले चिनतिरको नाका खोलेर पनि भारतको हेपाइको बिरोध गर्नुपर्छ । मधेशी जनताको सवालमा उनीहरुलाई अरु नै कसैले उचालिरहेका छन् जो भारतबाट आएका हुन् । अब प्रमुख दलका नेताहरु मधेसी जनतामा गएर त्यो भ्रम चिर्नु आवश्यक छ ।

2

हरिबहादुर क्षेत्री, काभ्रे–भारतको यो ज्यादतीमा नेपालले घुडा टेक्नु हुँदैन । हामीले बैकल्पिक र कुटनीतिक माध्यमबाट यो समस्या समाधान गर्नुपर्छ । हामीले बनाएको संविधान हाम्रो आफ्नै स्वतन्त्र संविधान हो । यसमा भारतलाई मनाउन जरुरी छैन ।

3

विद्या ढकाल, तनहुँ – भारत कुटनीतिक मामिलामा चुकेको छ । भारत मित्रराष्ट्र भएकाले हाम्रो हक छिन्न पाउँदैन । भारतले आफ्नो रवैया सच्याएर वार्ता गर्न आउनुपर्छ । केही समयका लागि भने चिनसँग पनि सहकार्य गरेर तत्कालको समस्या टार्न सक्छौं ।

4

 

राम औतार यादव, सिराहा– भारतको यो कदम नेपालको हितमा छैन । यो एउटा असल छिमेकीले गर्ने मित्रगत व्यवहार होइन ।
हाम्रो नयाँ सबिधानको धारा ४२ मा समानुपातिक भन्ने शब्द छुटेको छ त्यसलाई सच्याउनु पर्छ मधेसी जनताले राखेको माग तत्कालै समाधान गर्न सकिन्छ । त्यसकारण हामी भारतसँग झुकेर हैन आफ्नो हकको लागि कुटनीतिक वार्ता गरेर समस्याको हलखोज्नुपर्छ । नेपालका व्यापारी र भारतका व्यापारीले मिलेर नाका खोल्न पहल गर्नुपर्छ ।

5

तुलसा दाहाल, काठमाण्डु – नेपालप्रति भारतले गरेको व्यहार निन्दनिय छ । नेपालको सम्बन्ध अरु देशसँग पनि छ तर नजिकको असल छिमेकी हुँ भन्ने भारतले देखाएको यो व्यहार जति भत्र्सना गरेपनि पुग्दैन । भारतले नाका खोल्नुपर्छ, त्यसका लागि वार्ताको विकल्प छैन । अब नेपालले भारतको यो व्यहारबाट पाठ सिकेर उत्तरी छिमेकी देश चिनसँगका नाकाहरु पनि क्रमश खोल्दै जानुपर्छ ।

6

हेमा डाँगी, काठमाण्डु– यो नाकाबन्द अघोषित हो जसलाई राज्यले चाँडा.े समाधान गर्नु पर्छ । यो मधेसवादी दलहरुले गरेको आन्दोलका कारण पनि नाकाबन्दी भएको हो । वार्ताबाट समस्याको समधान गनृ सरकार र दलहरुले बिलम्ब गर्नु हुँदैन ।kathmandutoday.com

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण