गृहपृष्ठ » पत्रपत्रीकाविप्लव फेरि एमाओवादीमा फर्किने ?

विप्लव फेरि एमाओवादीमा फर्किने ?

April 30, 2016१८२ पटक

काठमाडौं – टुटफुटबाट गुज्रेका माओवादीहरुबीच एकीकरणको प्रयास घनिभूत भएको छ । क्रान्तिकारी माओवादी र एमाओवादीबीच वैशाख १५ गते निर्णायक वार्ता हुने एमाओवादी स्रोतले बताएको छ । वार्ताले सकारात्मक निश्कर्ष निकाल्ने पनि सो स्रोतको दावी छ । यो वार्तामा दुवै पार्टीका शीर्ष नेताहरु बस्ने बताइएको छ ।

दुई वर्षदेखि यी दुई ठूला माओवादीहरुबीच औपचारिक/अनौपचारिक रुपमा एकता वार्ता चल्यो । एमाओवादी र संसद्वादीबीच संविधान जारी गर्नका लागि १६ बुँदे सहमति गर्नुपूर्व एकताको तिथि जुराइरहेका थिए । १६ बुँदे सहमतिपछि राजनीतिक परिस्थिति नयाँ मोडमा पुग्यो । एकथरीले नयाँ संविधानलाई उत्कृष्ट भने र अर्काेथरिले जलाउँदै हिँडे । यसले एकता निकै टाढा पुगेको अनुभूत गरिएको थियो ।

अग्रगामी एजेण्डालाई स्थापित गर्दै क्रान्तिलाई नयाँ ढंगले अगाडि बढाउने भन्दै किरणको नेतृत्वमा रहेको पुनर्गठित ड्यास माओवादीपछि क्रान्तिकारी माओवादीले सिद्धान्तनिष्ठ एकताका लागि सबै माओवादीहरुबीच पहल बढायो ।netra-bikram-chand1

संविधान र विद्यमान राज्यसत्ताको सन्दर्भमा एमाओवादीले आफ्नो दृष्टिकोण सच्याएमा एकता गर्न सकिने भन्यो । किरण–वादलले यस्तो एकताको प्रस्ताव एमाओवादीमा लैजादा पार्टीमा धेरैले विरोध गरेका थिए । एमाओवादीको शीर्ष नेतृत्व अब नसच्चिने ठाउँमा पुगेको उनीहरुको मत थियो ।

एमाओवादीले संविधान र राज्यसत्ताको सन्दर्भमा सकारात्मक जवाफ लिखित रुपमा नै पठाएपछि परिस्थिति सकारात्मक दिशामा गयो । जनताले उठाएका कतिपय प्रगतिशील एजेण्डा संविधानमा उल्लेख भए पनि यो सारतः जनताको पक्षमा होइन भन्ने एमाओवादीले पनि मत राख्यो । विद्यमान राज्यसत्ता जनविरोधी हो भन्नेमा ऊ पुगेको छ । समाजवाद र नयाँ जनवादसम्बन्धी कार्यदिशामा स्वस्थ बहसद्वारा निश्कर्षमा जान सकिने भन्नेमा एमाओवादीले वाटो खोलेको छ । यसले एकताका लागि नजिक ल्याइपु¥यायो । क्रान्तिकारी माओवादीका अधिकांश केन्द्रीय सदस्यले वैठकमा एकतालाई सार्थक निश्कर्षमा पु¥याउनुपर्छ भन्दै मिलेर काम गर्न किरण–वादललाई सुझाव दिए । दुई नेताले आन्तरिक र वाह्य एकतालाई सुदृढ गर्न भगीरथ प्रयास गरिरहेका छन् । यो सकारात्मक परिणाम निकाल्ने दिशामा उद्धृत छ ।

क्रान्तिकारी माओवादी र एमाओवादीबीच बहस/छलफल चलिरहँदा दुई पक्षीय÷वहुपक्षीय रुपमा मात्रिका यादव, मणि थापाहरुसँग पनि एकता वार्ता चलिरहेको छ । विप्लव माओवादीमा रहेका एकथरी नेता तथा कार्यकर्ताहरु पनि एकता प्रक्रियामा सामेल भएका छन् ।

पार्टी नाम, नेतृत्वको बारेमा पनि सबै पक्ष खुल्ला नै छ । पार्टीको नयाँ नामको बारेमा सबै पक्षले आआफ्नो प्रस्ताव राखेका छन् । नयाँ नामका बारेमा धेरै माथापच्ची हुने देखिदैंन । रगत र पसिनाले स्थापित भएको नाम नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (माओवादी) नै राख्नु सही रहेको मात्रिका यादवको मत रहेको छ । यादवले विगतको संगठनात्मक सञ्चालनको विधिलाई पनि नयाँ पार्टीमा बदल्नुपर्ने मत राखेका छन् । सैद्धान्तिक सहमति भइसकेको अवस्थामा एकता संयोजन समिति बनाएर तत्काल जाँदा सही हुने यादवको भनाइ रहेको छ ।आजको समयबद्व साप्ताहिकमा खबर छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मुद्रा रुपान्तरण